Ankara Evlilik Terapisi Hizmeti

Evlilik Terapisi, Aile Terapisi, İlişki Terapisi ve Evlilik Danışmanlığı süreci nasıldır? Neler Beklemeliyiz? sorularına bu yazıda cevap bulabilirsiniz.

  1. İlk aşamada, ilişki ve evlilik terapisinde öncelikle çiftlerin bireysel problemlerinin neler olduğu ve bunların ilişkiye yansıyıp yasımadığını testlerle belirliyorum.
  2. Daha sonra çift ilişkilerinin süregelen akışında ortaya çıkan duyguları, beklentileri, ihtiyaçları, çatışmaları ve iyileştirici ve onarıcı yapıları sembolize eden çift hayatından sahneleri seanstaki görüşmelerde gözlemliyorum.
  3. Çiftlerin her birinin birbirini keşfetme, bağlanma stilleri, kök aileden getirdikleri davranışsal kalıpları, sevme, yakınlık kurma, gücü kullanma, tutku, özlem, karşılıklı keyif alma, çatışmalar, kıskançlık düzeyleri, şiddet ve korku duyguları, acı çekme, yabancılaşma, uzaklaşma, cinsel uyumları, ve benzeri gibi çeşitli özelliklerini terapi seanslarında  çiftlerle birlikte araştırıyoruz.
  4. Ben çift yaşamını bir yolculuğa benzetiyorum, çiftlerin aldığı kararlar ve karşılaştığı engellerde onlara rehberlik etmek için bir yol haritası çıkarıyorum. Bu yolculukta, kendiniz ve partneriniz için, birbirinize göz kulak olmak, birbirinizi gözetmek, ihmal etmemek, yeri geldiğinde yönünüzü değiştirmek, bir yerlere gitmemek veya ilerlemek, bazı şeyleri güçlendirmek bazılarını durdurma amacını taşıyan bir terapi seansı yapılandırması yapıyorum.
  5. Çiftlerin bu yolculuklarında daha önce belki de hiç denemedikleri yeni yolları keşfetmeleri, denemeye korkup çekindikleri yolları kullanmaları için onları cesaretlendirmeyi içeren kullanışlı yöntemlere yer vermekteyim.
  6. Ayrıca çiftlerin en derin duyguları ile bağlantı kurmalarına yardım ederek hayatın zorlu durumlarıyla baş etmede esnek ve yaratıcı yolların keşfi için harekete geçmeleri için etkinlikler, ev ödevleri, terapi oyunlarına yer vermekteyim. Evlilik terapisi etkinlikleri, iletişimi güçlendirmek, duyguları ifade etmeyi kolaylaştırmak, hayal gücünü canlandırmak, ve farkındalığı arttırmayı içermektedir.
  7. Eşler sorunun bir parçası oldukları için sürekli sorunla uğraşmalarından dolayı eşlerin birbiri ile olan ilişki süreçleri terapi seansları ile yapılandırılarak bu düzenlemeye göre çiftlerin iletişim kurmaları sağlanmaktadır.
  1. Evlilik ve Aile terapisi seansları eşlerin birbirini yargılamadan veya rekabet etmeden, karşıdakini suçlamadan gerçekten dinleme ve tepki verebilme kapasitenizi geliştirmeyi hedefleyen bir ortam sunmaktadır.

Ankara Evlilik Terapisi Hizmeti Hakkında Daha Detaylı Bilgi Alabilirsiniz

Psikoterapist Dr.Hüseyin Doğan

Evlilk ve Aile Terapisti

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top