Evlilik Terapisti Dr.Hüseyin DOĞAN
Psikolojide Çift Doktora
Sertifikalı Eğitimler
Güvenilir, Tarafsız Yaklaşım
İlişkiye Özelleştirilmiş Terapi


Ankara’da Evlilik ve Aile Terapisti Arıyorsanız Hemen Arayın!  Psikoterapist Dr. Hüseyin DOĞAN

 

Evlilik Terapisi
Aile Terapisi
Çift Terapisi
İlişki Terapisi
Cinsel Terapi
Bağlanma Terapisi

Evlilik Danışmanlığı
Aile Danışmanlığı
Çift Danışmanlığı
İlişki Danışmanlığı
Evlilik Öncesi Danışmanlık
Boşanma Sonrası Uyum Danışmanlığı

Evlilik Öncesi Danışmanlık 

Evlilik öncesi danışmanlık, evlenme sürecinde girmiş olan, flört eden, sözlü ya da nişanlı çiftlere verilen profesyonel psikolojik danışmanlık desteğini ifade eder. Evlenmeden önce bireyin kendini tanıması ve beklentilerinin, zayıf ve güçlü yönlerinin neler olduğunu bilmesi evlilik sürecinde sağlıklı ve mutlu bir ilişki yürütebilmek için ideal bir eş olabilmesi açısından atılmış önemli bir adım olacaktır. Birbirini yeni yeni tanıyan eşler ilişkiye geçmişlerinden getirdikleri bir takım alışkanlıklarını, çözülmemiş problemlerini, çatışmalarını, doyurulmamış ihtiyaçlarını da beraberinde getirdikleri için evliliğin ilk yılları genelde bir savaş alanına dönebilmektedir. Bundan dolayı eşlerle yapılacak evlilik öncesi evlilik öncesi danışmanlık desteği, çiftlerin hem birbirlerini hem de kendilerini daha iyi tanımalarına yardımcı olup sağlıklı ve mutlu bir evlilik ilişkisini inşa etmelerini hedeflemektedir.

Evlilik öncesi danışmanlık hizmeti, çiftlerin ilişkilerinde birbirlerinin karşılıklı ihtiyaçlarını gidererek doyum sağlayabilmeleri ve birbirlerinin farlılıklarına saygı göstererek uyum sağlayabilmeleri için gerekli becerilerin kazandırılması konusunda profesyonel bir yardım sağlamaktadır.

Evlilik öncesi danışmanlık profesyonel bir süreçtir. Bu sürecin nasıl işlediği ile ilgili “Evlilik Öncesi Danışmanlık“ yazımıza göz atabilirsiniz.  çünkü belli kuramsal çerçeveye dayanarak süreç işletilir. Bir uzman tavsiyesi ya da akıl danışma işi değildir. Ankara’da Evlilik öncesi danışmanlık hizmeti almak için Evlilik Terapisti Dr. Hüseyin Doğan’dan randevu alabilirisniz. 
Evlilik Danışmanlığı ve Terapisi

Evlilik birey olma sürecinden aile ve “biz olma” sürecine geçiş evresidir. Bu yeni yaşamsal rol değişimine uyum sağlamak da doğal olarak eşler için zorlu bir dönem olabilmektedir. Çünkü her iki eş de bu güne kadar inşa ettikleri kimlikleri ve buna eşlik eden alışkanlıklarıyla bir araya gelmektedirler. Bu birikimler bazen uyumu kolaylaştırırken bazen de zorlaştırmaktadır. Evlenmeye karar veren bireylerin evliliğe bakışları, eşlerin evlilikten beklentileri, eşlerden beklentileri, kişilik uyumları, cinselliğe bakışları, kök aile ilişkileri, evlilik krizleri gibi alanlarda uzman gözüyle yardım almaları bu zorlu süreci kolaylaştırmaktadır.

Evlilik Danışmanlığı süreci; Uyum ve kişilik testleri ile birbirinize olan uygunluk düzeyiniz; Uyum ve kişilik testleri ile potansiyel olarak yaşayacağınız sorunları önceden görebilme ve önlem alabilme imkanı; Evlilik sürecinizi istendik yönde şekillendirme imkanı; Birbirinizi daha iyi tanıyarak sorunlarınızla daha iyi başedebilme ve ihtiyaçlarınızı açık ve uygun bir şekilde ifade edebilme becerisi; Huzurlu, mutlu ve uyumlu bir evlilik için geliştirmeniz gereken becerileri edinme becerilerine odaklanmaktadır. Bununla birlikte yaşadığınız ilişki ve evlilik sorunlarını da azaltan terapotik müdahalelere yer verilmektedir.

Bu kapsamda Evlilik Sorunları, İlişki Problemleri, Duygusal yakınlık sorunları, Cinsel sorunlar, Aldatma ve aldatılma (Sadakatsizlik), Evlilikte İletişim Sorunları, Anlaşılmama, Öfke Problemi, Kıskançlık, Güven sorunları, Eşlerin ailelerinden kaynaklanan sorunlar ve Geçmişle ilgili halledilememiş sorunlar gibi bir çok konuda evlilik danışmanıve ilişki terapisti hizmeti alabilirsiniz..
Ankara’da evlilik danışmanlığı, evlilik terapisi, aile danışmanlığı ve aile terapisi konusunda profesyonel bir hizmet almak istiyorsanız sitedeki iletişim numarasından Evlilik Danışmanı ve Terapisti Dr. Hüseyin Doğan’dan randevu alabilirsiniz.

Boşanma Danışmanlığı

Boşanma danışmanlığı; boşanmaya karar vermiş ya da boşanma sürecine girmiş çiftlerin daha az hasarla bir şekilde ilişkiden ayrılabilmelerini kolaylaştırma ve eğer varsa çocuk ya da çocukların bu durumdan daha az etkilenmesini önlemek için yürütülen profesyonel bir psikolojik yardım sürecidir.

Boşanma sürecindeki çiftlerde çoğunlukla öfke, kızgınlık, incinme, değersizlik gibi duygular sıklıkla yaşanır. Herkes kendi bakış açısına göre haklı olduğunu düşündüğünden bu dönemde iletişim daha da bozulur. Hele aileler işin içine girmişse işin içinden daha da çıkılmaz hale gelebilmektedir. Boşanma sonrası depresyon yaşıyorsanız, boşanma sonrası toparlanmak istiyorsanız ve boşanma sonrası psikolojik destek ile hayatınızı yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Boşanma, evli olan bireylerin fiziksel, duygusal ve cinsel birlikteliğin sona ermesi olarak tanımlanabilir. Bu birlikteliğin sona ermesinin bireylerde oluşturacağı duygusal etkileri ve bu etkilerle tüm aile bireylerinin nasıl baş edebileceği, bu yeni duruma nasıl uyum sağlanacağı konusunda uzman desteği almanız gerekebilir.

Eğer bu süreçte psikolojik bir destek alınmazsa kişiler yeniden hayata uyum sağlamada zorlanırlar. Bununla birlikte çocuk varsa ve bu dönemde destek alınmadığında boşanmış ailedeki çocuklar yetişkin olduklarında, karşı cinsle sorunlu ilişkiler yaşama ve kendilerinin de boşanma olasılığı diğer çocuklara göre daha yüksek olabilmektedir. Boşanma süreci çok zorlu olup çocuklar bu süreçte silah olarak kullanılmışsa bu çocuklarda büyüyünce evlenmeden beraber yaşama eğilimi, çocuk sahibi olmaya karşı isteksizlik, erken cinsel deneyim, davranışsal sorunlar, suça eğilim, otorite ile daha sık sorunlar yaşama ve okul başarılarında düşmeler gözlenebilmektedir.

Boşanma sürecinde ve sonrasında profesyonel bir destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Evlilik ve Aile Terapisti Dr.Hüseyin DOĞAN
Psikolojide Çift Doktora
Yurt İçi ve Yurt Dışı Sertifikalı Eğitimler
Güvenilir, Tarafsız Yaklaşım
İlişkiye Özelleştirilmiş Terapi Yaklaşımı


Ankara’da Evlilik ve Aile Terapisti Arıyorsanız Hemen Arayın!  Dr. Hüseyin DOĞAN

 

Scroll to Top