Evlilik Öncesi Danışmanlık

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK

Evlilik birey olma sürecinden aile ve “biz olma” sürecine geçiş evresidir. Bu yeni yaşamsal rol değişimine uyum sağlamak da doğal olarak eşler için zorlu bir dönem olabilmektedir. Çünkü her iki eş de bu güne kadar inşa ettikleri kimlikleri ve buna eşlik eden alışkanlıklarıyla bir araya gelmektedirler. Bu birikimler bazen uyumu kolaylaştırırken bazen de zorlaştırmaktadır. Evlenmeye karar veren bireylerin evliliğe bakışları, eşlerin evlilikten beklentileri, eşlerden beklentileri, kişilik uyumları, cinselliğe bakışları, kök aile ilişkileri, evlilik krizleri gibi alanlarda uzman gözüyle yardım almaları bu zorlu süreci kolaylaştırmaktadır.

Evlenmeden önce bireyin kendini tanıması ve beklentilerinin, zayıf ve güçlü yönlerinin neler olduğunu bilmesi evlilik sürecinde sağlıklı ve mutlu bir ilişki yürütebilmek için ideal bir eş olabilmesi açısından atılmış önemli bir adım olacaktır.

Birbirini yeni yeni tanıyan eşler ilişkiye geçmişlerinden getirdikleri bir takım alışkanlıklarını, çözülmemiş problemlerini, çatışmalarını, doyurulmamış ihtiyaçlarını da beraberinde getirdikleri için evliliğin ilk yılları genelde bir savaş alanına dönebilmektedir.

Bundan dolayı eşlerle yapılacak evlilik öncesi evlilik öncesi danışmanlık desteği, çiftlerin hem birbirlerini hem de kendilerini daha iyi tanımalarına yardımcı olup sağlıklı ve mutlu bir evlilik ilişkisini inşa etmelerini hedeflemektedir.

Evlilik öncesi danışmanlık hizmeti, çiftlerin ilişkilerinde birbirlerinin karşıklı ihtiyaçlarını gidererek doyum sağlayabilmeleri ve birbirlerinin farlılıklarına saygı göstererek uyum sağlayabilmeleri için gerekli becerilerin kazandırılması konusunda profesyonel bir yardım sağlamaktadır.

Evlilik öncesi danışmanlık, evlenme sürecinde girmiş olan, flört eden, sözlü ya da nişanlı çiftlere verilen profesyonel psikolojik danışmanlık desteğini ifade eder.

Evlilik öncesi danışmanlık profesyonel bir süreçtir, çünkü belli kuramsal çerçeveye dayanarak süreç işletilir. Bir uzman tavsiyesi ya da akıl danışma işi değildir.

Evlilik öncesi danışmanlık, eğitici bir süreçtir. Partnerler danışmanlık sürecinde kendileriyle, partnerleri ile ilgili, kendi ve partneri arasındaki ilişkiyle ilgili ve evlilik ve aile ile ilgili yeni bilgiler ve bakış açıları kazanırlar.

Evlilik öncesi danışmanlığın diğer hedefi ise, evlilik sürecinde ortaya çıkabilecek potansiyel sorunları, proaktif bir bakış açısı ve farkındalıkla önlemektir. Önlem almanın yolu ise, potansiyel sorunları açık bir dille ele almak, yok sayılan, görmezden gelinen konu ve sorunları analiz ederek birlikte değerlendirmektir.

Evlilik sürecinde çiftler karşıdakinin olumlu özelliklerine odaklanarak olumlu bir yanılsama içine girip partnerini aşırı şekilde idealize edebilmektedir. Bu da potansiyel negatif olumsuz yönlerin göz ardı edilmesine neden olabilmektedir. Evlilik öncesi danışmanlık, gerçekçi bir değerlendirme ile, her iki partner için de, potansiyel sorunları ve güçlü yönleri ele alma sürecidir.

Evlilik öncesi aile danışmanlığı aslında bir tadilat süreci gibidir. Dışarıdan malzeme getirilmez. Var olan malzeme ile daha güzel bir mutfak ya da oturma odası yapma süreci gibidir.

 Buradaki asıl amaç partnerinizle aranızda güçlü, sağlıklı bir ilişkinin oluşması ve istikrarlı, tatmin edici bir evliliğin temellerinin atılması için yapılan bir teknik analiz ve bu analizin sonucundaki değerlendirme sürecidir.

Diğer bir deyişle; “siz nasıl birisiniz ve sahip olduğunuz özellikler nelerdir?”, “partneriniz nasıl biri ve sahip olduğu özellikler nelerdir?”, “bu iki kişinin uyum ve uyumsuzlukları hangi alanlarda baş gösterebilir?”, “yaşadıkları ilişkideki küçük sıkıntılar, yaşayacakları evliliğe ait büyük sorunların göstergesi olabilir mi?” gibi soruların araştırıldığı, yanıtların anlamlı şekilde birleştirildiği ve partnelerin değişim kapasitesinin değerlendirildiğini bir analiz sürecidir.

Evlilik öncesi danışmanlığı, bir evin tadilat sürecine başlamadan önce yapılan teknik analize benzetebiliriz. Bu analiz; yapılacak olan ideal oda  ya da evin genel bir analizini, hangi malzemelerin gereksiz hangi malzemelerin gerekli olduğu ve malzeme tespiti, yapılacak yerin  her türlü risk analizini içerecektir.

Evlilik öncesi danışmanlıkta hem  riskler önceden belirlenebilir; hem de var olan bu ilişkide yapılması gereken tadilat için nelerin gerekli olduğu ve bunların nasıl ve ne şekilde kullanılabileceği önceden belirlenebilir. Evlilik öncesi danışmanlık henüz evliliğe başlamamış bir çiftin evlilik tanımlarını, evlilikten beklentilerini, geleceğe dair planlarını, değişim kapasitelerini, uyum düzeylerini konuşmaları için bir fırsattır.

Evlilik öncesi danışmanlıkta aynı tadilat sürecinde olduğu gibi öncelikle sorun ve beklentiler netleştirilir. Kişiler, sahip oldukları kaynaklarla bu değişimi ve beklentileri gerçekleştirip gerçekleştiremeyecekleri ve ilişkilerini daha iyi hale getirmek için ne tür beceri geliştirmeleri gerektikleri belirlenerek birlikte hedefler oluşturulur. Buradan hareketle bu spesifik hedefler, çiftlerin beklenti ve ihtiyaçlarına göre şekillendirilir. Sonra da, bu hedefler doğrultusunda evlilik öncesi danışmanlık yöntemleriyle süreç tamamlanır.

 • Evlilik öncesi çift danışmanlığı sürecinde ele alınan temel konular şu şekildedir:
  İlişkiden beklentiler ve iletişimi güçlendirme
 • Bağlanma stillerini keşfetmeleri ve çift bağlılığını arttırmak
 • Kişilik farklılıkları
 • İletişim biçimlerini değerlendirme ve oluşabilecek çatışmaların önüne geçme
 • Sağlıklı ilişki için rol modellerini tanımlama
 • Güvenli ilişkinin zeminini oluşturmak için ilişkideki sınırları belirleme böylelikle birbirini daha iyi tanıma ve anlama
  İlişkide destek sistemlerini keşfetme
 • Kültür, ırk, mezhep ve yaş gibi farklarından oluşabilecek sorunları öncesinde değerlendirme
 • Evlilikteki sorumluluklar (ev bütçesi, çocuk bakımı, ev işleri vs.)
 • Evlilikte rol dağılımıyla ilgili beklentilerin ele alınması
  Birincil ailelerle (her iki tarafın aileleri) ilişkilerin konuşulması
 • Aile ve arkadaş ilişkileri
  Cinsel konular
 • Uyum ve kişilik testleri ile potansiyel olarak yaşayacağınız sorunları önceden görebilme ve önlem alabilme
 • Uyum ve kişilik testleri ile birbirinize olan uygunluk düzeyini belirleme
 • Evlilik öncesi danışmanlık desteği için sitedeki telefon numarasından bana ulaşabilirsiniz.
 • Eğer Evlilik Öncesi kararsız kaldım bir evlilik danışmanı desteği arıyorsanız  sitedeki iletişim numarasından bize ulaşabilirsiniz.
İlişki ve Çift Terapisti
Psikolojide Çift Doktora
Yurt İçi ve Yurt Dışı Sertifikalı Eğitimler
Güvenilir, Tarafsız Yaklaşım
İlişkiye Özelleştirilmiş Terapi


Ankara’da Evlilik ve Aile Terapisti Arıyorsanız Hemen Arayın!  Psikoterapist Dr. Hüseyin DOĞAN

 

Scroll to Top
Hemen Randevu Alın!
Powered by