Boşanma sonrası depresyon yaşıyorsanız, boşanma sonrası toparlanmak istiyorsanız ve boşanma sonrası psikolojik destek ile hayatınızı yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Boşanma, evli olan bireylerin fiziksel, duygusal ve cinsel birlikteliğin sona ermesi olarak tanımlanabilir. Bu birlikteliğin sona ermesinin bireylerde oluşturacağı duygusal etkileri ve bu etkilerle tüm aile bireylerinin nasıl baş edebileceği, bu yeni duruma nasıl uyum sağlanacağı konusunda uzman desteği almanız gerekebilir.
Ankara Evlilik Danışmanı ve Terapisi Hizmetleri.
  • Depresif ruh hali- üzüntü, çökkünlük, boşluk, çaresizlik hissi, ilgi ve zevk kaybı, uykusuzluk veya aşırı uyuma, iştah kaybı ya da kilo değişikliği, düşük enerji, kötü konsantrasyon, değersizlik veya suçluluk düşünceleri, tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri yaşıyorsanız.

  • Bedensel yakınmaların da eşlik ettiği, nedensiz bir tedirginlik ve korku hali yaşıyorsanız
  • Kötü bir şey olacakmış hissi, rahatsız edici bir endişe hali yaşıyorsanız.
  • Boşanma süreci ve sonrasında yaşayacağınız yoğun duygularla nasıl başetmeniz gerektiği konusunda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız

  • Ailem ve çevremdeki insanlar bu durumu öğrenince nasıl bir tepki verecekler endişesi yaşıyorsanız

  • Boşandıktan sonra yalnız kalmaktan korkuyorum diyorsanız

  • Çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiği ve onun psikolojisinin en az hasarla bu süreci atlatması konusunda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız profesyonel bir destek almanız gerekebilir.

Boşanma danışmanlığı; boşanmaya karar vermiş ya da boşanma sürecine girmiş çiftlerin daha az hasarla bir şekilde ilişkiden ayrılabilmelerini kolaylaştırma ve eğer varsa çocuk ya da çocukların bu durumdan daha az etkilenmesini önlemek için yürütülen profesyonel bir psikolojik yardım sürecidir.

Kültürümüzde boşanma anormal, ya da utanç verici bir durum gibi algılanmakta,  çoğu insan bu tür “elalem ne der”, “annem babam üzülür”, “iş yerindekiler ne derler” “arkadaşlarıma ne derim, “benim bir saygınlığım var ve şimdi insanlara bu evliliği yürütemediğimi nasıl söylerim” gibi birçok nedenden dolayı eziyet dolu bir evliliği iyi bir boşanmaya tercih etmektedir.

Boşanma sürecindeki çiftlerde çoğunlukla öfke, kızgınlık, incinme, değersizlik gibi duygular sıklıkla yaşanır. Herkes kendi bakış açısına göre haklı olduğunu düşündüğünden bu dönemde iletişim daha da bozulur.  Hele aileler işin içine girmişse işin içinden daha da çıkılmaz hale gelebilmektedir.

Eğer bu süreçte psikolojik bir destek alınmazsa kişiler yeniden hayata uyum sağlamada zorlanırlar. Bununla birlikte çocuk varsa ve bu dönemde destek alınmadığında boşanmış ailedeki çocuklar yetişkin olduklarında, karşı cinsle sorunlu ilişkiler yaşama ve kendilerinin de boşanma olasılığı diğer çocuklara göre daha yüksek olabilmektedir. Boşanma süreci çok zorlu olup çocuklar bu süreçte silah olarak kullanılmışsa bu çocuklarda büyüyünce evlenmeden beraber yaşama eğilimi, çocuk sahibi olmaya karşı isteksizlik, erken cinsel deneyim, davranışsal sorunlar, suça eğilim, otorite ile daha sık sorunlar yaşama ve okul başarılarında düşmemeler gözlenebilmektedir.

BOŞANMA PSİKOLOGU ARIYORSANIZ, BOŞANMA SONRA UYUM DANIŞMANLIĞI İÇİN RANDEVU ALIN.