Ankara EMDR Terapisti » Ankara EMDR Psikologu » EMDR Tedavisi

Klinik Psikolog Dr.Hüseyin DOĞAN
Psikolojide Çift Doktora
Yurt İçi ve Yurt Dışı Sertifikalı Eğitimler
Uzman EMDR Terapisti
Kişiye Özelleştirilmiş Terapi


Klinik Psikolog ve EMDR Psikoterapisti Dr. Hüseyin DOĞAN Hemen Arayın! 

 0312 945 9982

 

ANKARA EMDR TEDAVİSİ

EMDR  (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) Göz Hareketleri İle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Terapisi

 EMDR terapisi, unutmak istediğiniz anılar, olumsuz yaşantılar sonrası yaşadığımız travma sonrası stres bozukluğunu tedavi etme amaçlı kullanılan bir terapi yöntemi olarak geliştirilmiştir ilk başlarda. EMDR  terapisi temelde travmatik anıyı yeniden ele alıp ona olan hassasiyeti ortadan kaldırma ve o anının oluşturduğu etkiyi yeniden düzenlemeyi ve değiştirmeyi amaçlar.

EMDR terapisi kötü ve olumsuz yaşantılarınızın neden olduğu olumsuz etkileri normalize ederek seans sonunda kötü anılarınızın size verdiği olumsuz etkisinden kurtulmanıza ve kuş gibi hafif hissetmenize neden olacaktır. Terapi süreci size endişe ve üzüntü veren şeyleri unutmanıza değil artık onların eskisi gibi canınızı acıtmaması, yerlerine güzel anıların koyulmasına yardımcı olan bir dizi süreci içermektedir. EMDR tedavisi, uzman EMDR psikologu eşliğinde ruhunuzu örseleyen olayları tekrar ele alınarak bunların duyarsızlaştırması ve bu anıların oluşturduğu olumsuz benlik algısının olumluları ile değiştirilmesini hedefleyen bir tür duygusal ameliyat olarak görülebilir. Aklınıza getirmemek için ile sürekli mücadele ettiğiniz travmatik yaşanrılarınızı EMDR psikolog ya da  EMDR psikoterapisti eşliğinde bile olsa yeniden hissedecek olmanız sizi korkutuyor olsa da EMDR terapisi tamamen güvenli, hiçbir yan etkisi olmayan etkili bir terapi yöntemdir. Özellikle travmatik yaşantıya bağlı psikolojik sorunlarınızda  ve beyninizdeki düğümleri çözmede ‘sihirli değnek’ olan bir tekniktir.

EMDR terapisi ile sizi rahatsız eden her aklınıza geldiğinde ağlama krizlerine sokan, ses ve görüntülerden oluşan travmatik anılarınızı bir süre sonra yerine artık hatırladığınızda sizi ağlatmayan, göğsünüzdeki dayanılmaz ağırlık hissini yok eden, kalbinizde hissettiğiniz sızının kaybolduğu ve boğazınızın düğümlenmediği artık canınızı acıtmayan bir anıya dönüştücektir.

Terapi sürecinde belki biraz yorulacak, üzülüp, ağlayacak, zaman zaman çaresiz hissedeceksiniz ancak emdr terapisinin sonunda daha az kırılgan, daha sakin, daha farkında, daha güçlü ve değerli hissedeceksiniz. Örneğin; emdr terapisi ile cinsel taciz yaşamış bir danışan yaşadığı korku dolu anları ve kendinden iğrenme hislerinden ‘bu geçmişte kaldı, o şartlarda elimden gelenin en iyisini yaptım, güçlü birisi olduğumu hissedebilirim’ noktasına gelebilmektedir.

EMDR terapisi; artık işlevi olmayan, kişinin psikolojik gelişimini engelleyen ya da hayat içinde hiç bir işine yaramayan anlamsız şiddetli ve yoğun duygusal yüklerinden kurtararak, artık ona zarar veren sağlıksız düşünce ve duyguların daha faydalı ve işlevsel olanlar ile beyninde yer değiştirilmesini sağlayan, kişinin hayatına daha huzurlu, sağlıklı bir şekilde devam edebilmesine ve yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olan bir psikolojik terapotik bir yöntemdir.

EMDR terapisi, birçok psikoterapi yönteminin en iyi yönlerinin sistematik bir alt yapı içinde birleştiren kapsamlı bir terapi yaklaşımıdır. EMDR terapisinde psikodinamik, bilişsel davranışçı, yaşantısal, fizyolojik ve etkileşimsel terapi yaklaşımlarının en etkili yönleri kullanılmaktadır.

Bu bütünleştirme EMDR terapisinin en önemli avantajlarından birisidir. Terapi sürecinde sadece düşüncelere odaklanılmamakta, duygular, bedensel duyum ve hisler, bağlantılı anılar gibi birçok faktör ele alınmaktadır.

EMDR terapisinde ele alınan anı ile ilgili düşünceler, duygular ve bedensel hisler üzerinde doğrudan bir çalışma yürütülerek daha faydalı ve uyum sağlayıcı yeni bağlantılar yapılmasını sağlamaktadır.  Bunun sağlanabilmesi için EMDR terapisinde aşağıdaki etkenler önemli bir role sahiptir:

EMDR Terapisinde Beni Neler Bekliyor? EMDR terapisinde Neler Yaşayacağım?

 1. EMDR terapisinde sizinle EMDR Terapisti arasında güvene dayalı bir ilişki kurulduktan sonra, duygusal olarak stabilizasyon sağlanması için bazı terapotik teknikler kullanılarak olumsuz anı ile kademeli şekilde baş edebilmeniz sağlanmaktadır.
 2. Daha sonra olayla ilgili görüntüler, olumsuz düşünceler ve bedensel hislere aynı anda odaklanılıyorken travmatik anı ele alınmaktadır.
 3. Travmatik anıyı ele alırken danışandan istenen sadece aklına ne gelirse ‘izlemesi’, ‘farketmesi’ ve ‘ne geliyorsa buna izin vermesidir’. Karmaşık bir düşünce sürecine girmek için kendisini zorlamaması istenir.
 4. Anıyı yeniden işleme sırasında danışandan yeni farkındalıklara, bağlantılara, duygulara, görüntülere ve aklına başka ne gelirse bunlara dikkatini vermesi istenir. Yönlendirici olmayan bu yaklaşım sayesinde hedeflenen anı ile bağlantılı ancak farkında olunmayan rahatsızlık verici anılara ulaşabilme ve böylece bunları ele alabilme imkanı doğmaktadır.
 5. EMDR terapisinde kısa süreli olumsuz anı ve yaşantılarla yüzleştirmeler sayesinde rahatsız edici içsel süreçlerin etkisi azalmaya başlamakta ve böylece kişi anıyı hatırladığında daha rahat olmaktadır. Bunun temelinde kişinin artık anıyı çaresizce bastırmak yerine içsel dünyasının kontrolünü eline almaya başlaması yatmaktadır.
 6. 5.Göz hareketleri ya da diğer türdeki çift taraflı uyarım yöntemleri ile beynin genel olarak mantıkla ilişkili bölümü olan sol bölümü ve duygular ile ilişkili sağ bölümü arasında bilgi iletiminin daha verimli hale getirilmesi beraber hafızanın çeşitli bölümlerini aktive ederek yeni ve farklı bilgilere ulaşılmasının sağlanması. Ayrıca çift taraflı uyarım ile dikkatin bir bölümünün şimdiki zamanda tutulmasını sağlayarak travmatik anılarla yüzleşilmesinin olanaklı hale gelmektedir.

EMDR TERAPİSİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

 • Geçmişten gelen bir çok olumsuz duygu, düşünce anıları sürekli sırtınızda taşıdığınızı hissediyorsanız
 • Geçmişte yaşadığınız olumsuz olaylar şu andaki ruh halinizi, bedensel duyum ve hislerinizi, olaylara bakış açısını etkilediğini düşünüyorsanız.
 • Bazen kendinizi ortada hiç neden yokken ya da gereğinden fazla olacak şekilde bir olay ya da konuya sinirleniyor, korkuyor ve üzülüyorken buluyorsanız.
 • “Bazen içimde bir şey var, sanki dışarı çıkmak istiyor ama bir yerlerde takılıp kalıyor, dışarı çıksa hafifleyecekmişim gibi hissediyorum” diyorsanız.
 • Durup dururken zaman zaman dokunsalar ağlarım gibi duyarlı ve gergin bir ruh hali içinde oluyorum’ diyorsanız.
 • ‘Geçmişte acı şeyler yaşadım, aklıma geldikçe halen rahatsız oluyorum, geçmişi değiştiremeyeceğim için sanırım ömür boyu bu olumsuz duyguları yaşayacağım’diyorsanız.
 • ‘Geçmişte yaşadığım rahatsız edici şeyleri keşke silmenin bir yolu olsaydı, o zaman hatırlayıp kendimi kötü hissetmezdim, bu yüklerden kurtulurdum’ diye düşünüyorsanız. EMDR terapisi size çok uygun bir terapi yöntemi olabilir.
 • Sınav kaygısı, özgüven sorunları, panik atak tedavisi, OKB tedavisi gibi bir çok alanda EMDR terapisi etkili şekilde kullanılmaktadır.

Bununla birlikte;

 • Travmatik bir yaşantınız varsa
 • Travmatik bir yaşantıyla ilişkili olabileceğini düşündüğünüz psikolojik bir sorununuz varsa
 • Bazı olay ve anıları hatırlatan durumlardan ve düşüncelerden kaçınmaya çalışıyorsanız,
 • Yoğun suçluluk, pişmanlık, öfke ve kızgınlık vb. olumsuz duygu ve düşünceleri sık sık yaşıyorsanız,
 • Olayı hatırlayınca bedensel hisler geliyorsa
 • Kaygılarınızla başetmede zorlanıyorsanız
 • Kendinize olan güveniniz azsa

EMDR terapisi ile bu sorunlarınıza  etkili bir şekilde çözüm bulabilirsiniz.

NE TÜR SORUNLARDA EMDR ETKİLİDİR?

EMDR terapisi sadece travmalarda uygulanan bir yöntem değildir. Bununla birlikte daha büyük travmalarda örneğin; cinsel taciz, tecavüz, şiddet, doğal afetler, kayıplar, boşanma, aldatılma gibi travmatik yaşantılarda uygulanırken;  eleştirilme, aşağılanma, dalga geçilme, anlaşılmama, takdir edilmeme, ihmal, başarısızlık gibi küçük travmatik olaylarda da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanında EMDR özellikle travmatik olayları çözümlemede çok ciddi başarı sağlayan bir teknik olmakla beraber, kaygı, panik atak, fobi, öfke sorunları, yas ve kayıp, takıntı, OKB (obsesif kompulsif bozukluğu), cinsel taciz, beden algısı bozukluğu, kilo verme ve psikosomatik rahatsızlıklarda kullanılabilir. Bununla birlikte sınav kaygısı, sigara bıraktırma, özgüven geliştirme durumlarında da oldukça etkilidir.

 EMDR TERAPİSİNİN AŞAMALARI NELERDİR?

Her terapi görüşmesinde olduğu gibi EMDR’da da ilk olarak danışanın öyküsü etkin bir şekilde alınır ve danışan ile danışman arasındaki bağın oluşması için ortam hazırlanır.

 • Öykü Alma
 • Terapotik güven ilişkisi oluşturma
 • Güvenli Yer Oluşturma
 • Travmaların belirlenmesi rahatsızlık seviyelerinin belirlenmesi
 • Travmaya eşlik eden olumsuz duygu ve düşüncelerin ve beden duyumlarının tespiti.
 • Danışanın sadece problemleri değil baş etme becerilerinin (kaynakları) belirlenmesi
 • Olumlu düşüncelerin belirlenmesi
 • Duyarsızlaştırma seanslarına başlama
 • Olumlu düşüncenin yerleştirilmesi
 • Beden üzerindeki rahatsız edici duyumların ortadan kaldırılması
 • Gelecek senaryosu oluşturulması
 • Kontrol ve yeniden anlamlandırma

Ankara’da EMDR Psikologu ve Terapisti Arıyorsanız ve terapi almadan önce aklınıza takılan sorular varsa ANKARA EMDR TERAPİSİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER  sayfasında aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Psikoterapist Dr.Hüseyin Doğan

Ankara EMDR Terapisti ve EMDR Psikologu

Ankara’da Uzman EMDR Terapisti Arıyorsanız. Psikoterapist Dr.Hüseyin Doğan’dan hemen randevu alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Hemen Randevu Alın!