Psikolojik Destekle Yeni Bir Başlangıç Yapabilirsiniz…

Sevgili okuyucu her şeyden önce; şunu unutma ki hayat planlanmaz. Çünkü hayat çok değişkenli ve ne olacağı kontrol edilemez bir süreçtir. Gelecekte başınıza ne geleceğini, ne isteyeceğinizi ve koşulların ne olacağını asla bilemezsiniz. Bundan dolayı yapılması gereken en önemli şey neyi içinizden gelerek, zevkle, aşkla yapmayı istiyorsanız; o anda size uygun ve değerli ve önemli gelen ne ise onu yapmanız gerektiğini unutmayınız. Sadece yapmak istediğiniz şeye odaklanın ve onu gerçekten istiyorsanız, sizin potansiyelinizi ortaya koyacak şeyse onu yapın, bu işin gelecekte ne getirip ne getirmeyeceğini hesaplamakla uğraşmayın. Tutkunuzun sönmesine izin vermeyin.

Hayatta ve yaptığınız işlerde güçsüz yanlarınıza değil güçlü yanlarınıza odaklanın. Güçsüz yönlerinizi güçlendirmek için uğraşacağınıza güçlü yönlerinizi mükemmelleştirmeye uğraşmak her zaman daha mantıklıdır. Neyi sürekli olarak iyi yapıyorsanız, neyi yapmak ve devam ettirebilmek için içinizde  güç bulabiliyorsanız ve de ne sizi mutlu ve motive ediyor ise, bunlara odaklanın ve bunları geliştirmek için çabalayın. Hala bunları keşfetmediyseniz eğer; çeşitli kurslara; aktivitelere katılın, yeni öğrenmeler için fırsat kollayın,  farklı ve çeşitli yaşantılar geçirerek potansiyeliniz hakkında ipuçları edinin.

Hayatta en önemli şey siz değilsiniz. Egonuzda hapsolmayın,  başkalarını düşünün, başkaları ve başka şeylerin iyiliği ve gelişimi için uğraşın, kendiniz dışındaki şeylere yoğunlaştıkça kendinizi geliştirdiğinizi görecekseniz.

Yaptığınız işte ısrarlı olun, peşini bırakmayın. Mutlaka işinizi takip edin, bu konuda başkalarına güvenmeyin. Bir işte sonunda başarılı olanlar yetenekliler değil vazgeçmeyenlerdir. Bir işi para veya terfi için değil sevdiğiniz için yaparsanız, içsel mativasyonu kolay elde edersiniz. Eğer doğru işi bulduğunuza inanıyorsanız sürekli çalışın, pes etmeyin ve uğraşın. Israrlı bir çaba mutlaka başarıyı getirecektir. Bazen bir adım ilerlemek bile çok zor gelebilir. O zaman bir santim ilerlemeyi deneyin ama dünden farklı bir yerde olun.

Mükemmel hatalar yapın. Hata yapmaktan korkmayın ama yaptığınız hatalar aptalca ve düşünmeden davranışların sonucu olmasın, inandığınız yolda büyük şeyler başarmak için risk aldığınız zaman yapılan büyük hatalar olsun. İnandığınız hedef uğruna risk almayıp hata yapmayı önlemeye çalışmak sizi hiçbir yere götürmez.

Hepsinden önemlisi, yaşamınızın amacını düşünün ve yaşlandığınızda geriye dönüp baktığınızda gurur duyabileceğiniz ve bu dünyada iz bırakabilmiş bir şey yapmak için uğraşın. Yaşamınız sonsuz değildir, işe yarayan, fark yaratmış bir yaşam yaratmak için uğraşın. İlerde torunlarınızın ve insanların sizi güzel anacakları bir kişi olun.

Beklenti içine girmek en büyük hatadır. Mutlaka hayal kırıklığı yaşanır. Bunun içinde fazla verici davranmamak gerekir. İnsanlara ve nesnelere gereğinden fazla değer vermeyin. Herkes, herşey ederi kadar olmalı, fazlası hem o kişiye hem de size zarar verecektir.

Her işi yapabildiğinizi göstermek, çok fedakâr bir şekilde çalışmak, çalıştığınız iş arkadaşlarınıza ya da yakın ilişkide olduğunuz kişilere güvenip, onlara sırlarınızı açmak,  hayatınızla ilgili detaylı bilgiler vermek, özellikle iş arkadaşlarınızla çok samimi olmak içinde potansiyel tehlikeler barındırır.  Çevrenizdeki kişilerin düşmanlığını kazanmadan ölçülü bir yakınlık kurmaya çalışın. Ne çok yakın olun ne de çok uzak ve bağımsız hareket edin. Ölçülü görüşün, ölçülü gülümseyin, ölçülü konuşun, ölçülü bağlılık kurun ve ne yapmanız gerekiyorsa tam olarak onu yapın.

Hayatın ileriye doğru yaşandığını; geriye doğru anlaşıldığını unutmayın. Başınıza gelen bir çok şeye olay gerçekleştiği zaman anlam veremiyebilir ve “Neden Ben?” diyebilirsiniz. Unutmayın..!  Hayatınızı ileriye doğru anlamlandıramazsınız ancak geriye doğru baktığınızda anlamlandırabilirsiniz. Sabırlı olun.

Hayatınızda bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız başkalarını ve başka şeyleri değiştirmeyle vakit kaybetmeyin. “Değişiklik yapmakta başarılı olan insanlar, değişikliğe kendilerinden başlayanlardır.” sözünü unutmayın.

Uzun vadede hepimiz ölmüş olacağız. Bunu asla unutmayın. “Bazen affedebilmek sırtımızda taşıdığımız yükten kurtulabilme anlamına da gelir. Bize yanlış davrandığını düşündüğümüz bir kişiyi affedebilmek o kişinin bunu hak ettiği için değil, bu haksızlıklara karşılık vermeye devam etmeyecek kadar kendinizi sevdiğinizden dolayı yapın.

Ve son olarak;

İyi şeylerin inandığınızda;

Daha iyi şeylerin sabrettiğinizde,

En iyi şeylerin vazgeçmediğinde gerçekleştiğini hep hatırlayın.

Dr. Hüseyin Doğan

Ankara Psikolog, Psikoterapist