BİR İLİŞKİDE İSTİSMAR EDİLDİĞİNİZİ- KULLANILDIĞINIZI- ANLAMANIN 10 YOLU

Hiçbir ilişki mükemmel değildir ve bir kez istismar edici bir ilişki içindeyseniz, çıkmak çok da kolay olmayacaktır. Bazı nedenlerden dolayı içinde bulunduğunuz ilişkinin sağlıksız olduğunu fark etmek zordur, çünkü balık içinde bulunduğu suyu fark edemez. Arkadaşlarınız ve aileniz sizi uyarmaya bile çalışabilir … ya da farkına bile varmayabilirler. Çok farklı türde ilişkiler ve çok farklı türde istismarlar olduğu için, bu yazıda bir yakın ilişkide istismar edilip edilmediğinizi anlayabilmeniz için bazı ipuçlarından bahsedeceğim.  Umarım bu size yardımcı olur ve umarım kendinizi bir şekilde ilişkinizde güvene alabilirsiniz.

  1. Asla suçunu kabul etmez ise. Eylemlerinin sorumluluğunu almaktan kaçınmak için her şeyi yapacaktır. Bunun yerine sizi suçlamayı yeğler ancak bununla da sınırlı kalmaz.
  2. Cinsel ihtiyacı karşılanmadığında ya da maddi desteği geri çektiğinizde değişiyorsa. İstedikleri şeyi aldıktan sonra (genellikle seks ya da para), ortadan bir şekilde kaybolurlar.
  3. Saçma sapan şeyler için özür dilemeni isterse. Çok küçük sorunlarda bile sürekli sizden özür dilemenizi bekler.
  4. Arkadaşlarının yanında sana kaba davranıyorsa. Etrafta hiç kimse olmadığında sana çok tatlı davranıp, kendi arkadaşlarının yanında olduklarında aniden kabalaşır.
  5. Elbiselerinizi eleştiriyorlarsa. Bu “onu mu giyiyorsun?” kadar basit bir şey olabilir. Ancak gerçekte sizin giyim tarzınızı değiştirmeye çalıştığında fark edebilirsiniz.
  6. Sizinle halka açık alanlarda görülmekten utanıyorlar mı?. Bazı kişiler halka açık olan mekânlarda duygusal yakınlık davranışlarından kaçınabilir ki bundan bahsetmiyorum burada. Sadece sizinle birlikte görünmek istemiyorsa durup düşünmelisin.
  7. Bazen iki farklı insanla birlikteymişsiniz gibi hissediyor musunuz. Bir dakika önce tatlı ve hassas biri iken, daha sonra sizin üzerinizde baskı kurup sizi yönlendirmeye çalışabilir.
  8. Kendinize olan güveni zedeliyor mu? Söz ya da ima, iğneleme yoluyla fiziksel ve ruhsal özellikleriniz hakkında sizi kötü hissettirebilir. Bununla birlikte bulunduğunuz ilişkide rol yaptığınızı düşünüyorsanız, gerçek duygularınızı saklıyor iseniz, kendiniz gibi hissedemiyorsanız o ilişkiden hızla uzaklaşın.
  9. 9.Bir şeylerin olduğunu sürekli inkâr ediyor mu? Partneriniz çok açık olan bazı şeyleri olmamış gibi inkâr ediyor mu?
  1. Giderek partnerinize bağımlı hale geldiğinizi düşünüyor musunuz? Sağlıklı bir ilişki “eşitlik” ilkesine dayanır. Eğer ilişkinizde sürekli olarak partnerinize bağımlı hale geldiğinizi –bağlı değil- düşünmeye başladıysanız, bu ilişkide bir şekilde istismara açıksınız demektir.

 Psikolog, Psikoterapist Dr. Hüseyin DOĞAN