DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU(DEHB) BELİRTİLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Eğer çocuğunuz;

Elleri, ayakları sürekli hareket ediyor, beklenmeyen zamanlarda uyumsuz sesler çıkarıyor, aniden parlıyor, ne zaman ne yapacağı belli olmuyor, dikkatini belli bir süre belli bir konu üzerinde toplayamıyor, dikkatini sürdüremiyor,diğer çocukları rahatsız ediyor, mizacı ya da duyguları ani ve belirgin olarak değişiyor, Kavgacı, yerinde rahat duramıyor, kolayca heyecanlanıyor, düşünmeden hareket ediyor, oyun kurallarına uymuyor, mızıkçılık yapıyor, öğrenme güçlüğü çekiyor, başladığı işin sonunu getiremiyor ise dikkat eksikliğinden şüphelenmelisiniz.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukluktan erişkinliğe kadar ki dönemde sık karşılaşılan bir bozukluktur. Bu kadar sık karşılaşılan bir bozukluk olmasına karşın nedenlerine ilişkin kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Tedavi edilmediğinde bireylerde psikiyatrik ve sosyal bozukluklara yol açabilmektedir.

Bu rahatsızlığın temel özelliği, dikkat süresinin kısa olması, engellenme karşısında davranışlarda ya da düşünce sisteminde ortaya çıkan ataklık ve huzursuzluktur. Bunun sonucu olarak çocukta yaşıtlarının gösterdiği davranışlardan farklı olarak dikkatsizlik ya da aşırı hareketlilik vardır. Genellikle üç yaş dolaylarında başlamakla birlikte, kesin tanısı okula başladığı dönemde kendisinden beklenen öğrenmek için gerekli dikkat ve odaklanma süresi dikkate alınarak konmaktadır.

Bu bozukluğun nedenleri ile ilgili kesin bir fikir olmamakla birlikte sosyalizasyon, olumsuz yaşantıların çokluğu, model alma, genetik etkenler, tehlikeli ortamlarda bulunma, doğumsal nedenler öne çıkmaktadır. Uzun süreli duygusal yoksunluk yaşayan bireylerin de dikkat gerektiren aktivitelerde dikkat,odaklanma sorunu yaşamaktadırlar. Çocuklar için zorlayıcı yaşam olayları, aile düzenindeki bozulmalar ve çocukta kaygıyı tetikleyici nedenler de bu rahatsızlığın belirtilerinin ortaya çıkmasında veya sürmesinde etkili olduğu bir gerçektir.

Çocuklarda ki bu rahatsızlığın belirtileri genellikle kişinin alışık olmadığı durumlarda, stres altında, yapılması gereken işlerin karmaşık olduğu durumlarda artış gösterir. Çocuğuna destekleyici ve tutarlı bir ortam sağlayabilen ebeveynler, çocuğun bazı belirtilerle başa çıkmasına yardımcı olabilir. Anne baba iyi niyetli olmasına rağmen evde karmaşık bir ortam olabilir. Destekleyici ve yapılandırılmış bir ortama gereksinimi olan çocuklarda evdeki karmaşık ortam, var olan DEHB belirtilerini şiddetlendirebilir ya da benzer durumların gelişmesine yol açabilir. Bu yüzden değişen ve gelişen toplumlarda çocukların çok fazla uyaran içeren TV, internet ortamında sanal oyunlar, videolar, tablet bilgisayarlar, akıllı cihazlara maruz kalması da bu rahatsızlığı tetikleyen bir etkendir. Buna bağlı olarak ilerleyen zamanlarda Dikkat eksikliği tanısı konulan çocuk sayısı artış gösterecek gibi durmaktadır.

Dikkat Eksikliği Tanısı ve Tedavisi

Ankara Moxo Merkezi olarak Dikkat Eksikliği, Dürtüsellik ve Hiperaktivite’yi %90 Kesinlik Oranıyla Tespit Ediyoruz.

MOXO Çocuk testi, özel olarak 6-12 yaş arası çocuklar için tasarlanmış olup, uzmanlar için DEHB tanısı ve danışan gözlem süreçlerinde yardımcı bir araç görevi görmektedir. MOXO Çocuk Testi, çeşitli uyaran ve çeldiriciler içeren kısa ve online bir testtir.

MOXO Genç ve Yetişkin testi; 13-70 yaş aralığını kapsayan, uzmanların DEHB tanısı ve danışan gözlem süreçlerinde danışanın dikkat profilini değerlendirmelerine yardımcı olan bir araçtır. MOXO Genç ve Yetişkin DEHB Testi, eşsiz çeldirici sistemiyle bireyin günlük hayatta karşılaştığı çevresel koşulları modeller.

Psikoterapist Dr.Hüseyin Doğan

Ankara Psikolog Merkezi